Yurt Dışına Kargo Gönderirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yurt Dışına Kargo Gönderirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yurt dışına göndereceğiniz kargoları hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bu hususları aclkargo.com adresinden rahatça öğrenebileceğiniz gibi bu makalemizden de öğrenebilirsiniz. Öncelikle kargonuzu hazırlarken uymanız gereken kural ve uyarıları farklı bir makalemizde sizlere sunmuştuk. Bu makalemizde kargonuzu bize teslim ederken vermeniz gereken evrakları ve kargonuzu teslim ederken dikkat etmeniz gereken hususları açıklayacağız.

Ülkemizden yurt dışına yapacağınız kargo gönderilerinde, normal kargo gönderimlerinizden farklı olarak gönderilecek paketler gümrükten geçecek ve bir takım işlemlere de maruz kalacaktır. Gümrüğe takılan ve işlem görmesi gereken paketlerin kaç gün gümrükte kalacağı hakkında bir bilgimiz olmayacağı için; gümrük kurallarını gerek bizden gerekse internetten araştırarak bulmalı ve paketinizi gümrük kurallarına göre de ayarlamalısınız. Ayrıca şahıs olmanız veya şirket olmanız da gümrük kurallarında ve gümrük hassasiyetlerinde farklılık gösterecektir.

Dosya veya doküman gönderimlerinizin haricinde olan yurt dışı gönderilerinizde hedef ülkenin gümrüğü için bir proforma fatura hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca uçuş ve teslimat bilgilerinin yer aldığı konşimentoyu da sizin hazırlamanız gerekmektedir. 

Ayrıca proforma veya konşimento hakkında bilginiz yoksa ve örnek bulmakta zorlanıyorsanız; ACL Kargo ile iletişim kurarak bir örnek rica edebilir ve yetkili müşteri servislerimiz tarafından da mülkünüze bu örnek belgelerin gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Gönderim gerek kuryeler ile gerekse de kargo teslim anında alınabilmektedir. Tercihi bize mailde ya da telefon adreslerinde belirtebilirsiniz. Böylece hızlı ve güvenilir bir gönderimi de sağlamış olursunuz. Kargonuz asgari 2 azami 7 gün içerisinde alıcısına ulaşmak için yola çıkacaktır. Bu sürenin artması gümrük işlemlerine bağlı olabilir, bu durumda kargo firmamızın net bir cevap vermesi mümkün olmayabilir.